KNESSET'TEN MAVİ MARMARA'DAKİ MİLLETVEKİLİNE AĞIR CEZA

14 Temmuz 2010 Çarşamba

İsrail Parlamentosu, Arap kökenli milletvekillerinden Haneen Zoabi'nin, Mavi Marmara gemisinde eylemcilerin arasında yer almasından dolayı bazı haklarından mahrum edilmesine karar verdi.

Arap milletvekillerinin de bulunduğu İsrail Parlamentosu Genel Kurulu, Zoabi'yi İsrail demokrasisini tehlikeye attığı ve tehdit oluşturduğu gerekçesiyle cezalandırdı. 

Haziran ayında, parlamentonun ilgili komitesi, İsrail ordusunun hedefi olan Mavi Marmara gemisinde bulunduğu için Zoabi'nin bazı haklarının alınmasına karar verdi.

Oylama sırasında bazı Arap ve Yahudi Milletvekilleri, Zoabi'ye verilen cezanın İsrail demokrasisine zarar vereceğini savunarak karara karşı çıktı.

Parlamentonun 16 oya karşı 34 oyla kabul ettiği yaptırımlar arasında, Zoabi'nin diplomatik pasaportunun elinden alınması, yardım filosuna katılması ve bununla ilgili ortaya çıkabilecek olası tüm davalara karşı mali desteğin kesilmesi ile parlamento üyesi olarak gideceği denizaşırı seyahatler ile ilgili tüm ayrıcalıkların sonlandırılması yer aldı.14.07.2010

0 yorum:

 
 
 
 
Copyright © güvence