HİNT OKYANUSU KABARIYOR

14 Temmuz 2010 Çarşamba

Hint Okyanusu'nda deniz seviyesi hızla yükseliyor. Bangladeş, Endonezya ve Sri Lanka'da deniz seviyesine yakın yerlerde yaşayan milyonlarca insanın hayatı tehlikede.

Colorado Üniversitesi ve Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi araştırmacıları, deniz seviyesinin yükselmesinin, iklim değişikliğinin bir parçası olduğunu ve denizlerin ısınması ile atmosferik dolaşım düzenindeki değişikliklerin bunu tetiklediğini kaydetti.
Araştırmacılar, denizlerin yükselmesinin selleri artıracağını, ekinleri, evleri ve geçim yollarını büyük riske atacağını vurguluyor. Değişiklikleri daha iyi anlamanın, geleceği planlama ve risk değerlendiresinde önemli olduğu belirtiliyor.

Öte yandan araştırmacılar, başka yerlerde deniz seviyesinin azaldığını belirlediler. Araştırmada, Seyşel Adaları ve Tanzanya'nın özerk Zanzibar adasında denizin en düşük seviyeye indiği gözlendi.

Araştırma ekibinin, 1960'lı yıllardan bu yana Hint Okyanusu'ndaki deniz seviyesinin yükseldiğini tespit için med-cezir ölçüm bilgileri, uydu gözlemleri ve bilgisayarda iklim modellerini kullandığı ifade edildi.

Dünyada deniz seviyeleri genel olarak 3 milimetre yükseliyor. Bilimadamları, hava sıcaklığının artmasından sera gazlarının sorumlu olduğunu belirtiyor. Okyanusların bu fazla ısının büyük bir kısmını içine çektiği, bunun da genişlemelerine ve seviyelerinin yükselmesine neden olduğu kaydediliyor. Daha sıcak havanın, ayrıca buzulları ve Grönland ile Batı Antartika'yı örten buzu erittiği belirtiliyor.

0 yorum:

 
 
 
 
Copyright © güvence