SÜMELA’DA AYİNE SUÇ DUYURUSU

23 Haziran 2010 Çarşamba

Ağustos’un 15’inde Trabzon’daki Sümela Manastırında ayin yapılmasına izin veren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Eski Trabzon Valiliği Özel Kalem Müdürü Hasan Kanber, mevzuata aykırı olmasına rağmen tarihi Sümela Manastırı'nda 15 Ağustosta ayin yapılmasına izin veren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Trabzon Valisi Recep Kızılcık ile Anıtlar ve Müzeler Genel Müdür Vekili Murat Süslü hakkında “görevi kötüye kullandıkları” ve “görevi ihmal ettikleri” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hasan Kanber, Trabzon Cumhuriyet Savcılığına verdiği dilekçede, Maçka ilçesindeki Sümela Ören Yeri'nin Vakıflar Genel Müdürlüğünün mülkiyetinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel
Müdürlüğüne bağlı müze ve ören yeri statüsünde hizmet verdiğini belirtti.

Sümela Manastırı’nın dünyanın korunması gereken önemli kültür miraslarından olduğunu, restorasyonunun sürdürüldüğünü, müze ziyareti dışında eylemde bulunulmasının yapıya zarar verdiğini ileri süren Kanber, manastırda geçen yıl 15 Ağustosta Duma Milletvekili ve işadamı İvan Savvidis’in finansörlüğünde ayin yapmak için Trabzon’a gelen 3 bin kişilik grubun ayin yapmasına mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle valilikçe izin verilmediğini ifade etti.

Tüm bunlara rağmen manastırda ayin yapmak isteyen grubun Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer tarafından engellendiğini dilekçesinde belirten Kanber, yaşanan gelişmelerden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının, yazıyla görüşünü sorduğu Trabzon Valiliğinin “uygun” görüşü ile 15 Ağustosta Sümela Manastırı’nda ayin yapılmasına izin verdiğini bildirdi.

Dilekçesinde, mevzuata göre Sümela Manastırı’nda ayine izin verilmemesi  gerektiğini kaydeden Kanber, yetkisiz oldukları konuda işlem yaparak Sümela’da ayine izin verdiğini iddia ettiği Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdür Vekili Murat Süslü hakkında yasal işlem yapılmasını istedi. 22.06.2010

0 yorum:

 
 
 
 
Copyright © güvence