BU DA AVUSTRALYA TAHMİNİ: AKP “DARBE”SİZ GİDECEK

10 Haziran 2010 Perşembe

Avustralya’da yayınlanan The Australian gazetesindeki bir yorumda, Türk Halkı’nın AKP’yi gelecek yıl seçimde gönderebileceği ifade edildi.

Efraim Inbar imzalı yazıda, İsrail’in Gazze saldırısı ile Ankara’nın yüzünü Doğu’ya çevirdiğinin bir kez daha kanıtlandığı vurgulandı. AKP hükümetinin bu saldırı ile Orta Doğu’da öncü rol üstlendiğini belirten yazar Inbar, “En kötüsü, Türk hükûmeti, el Kaide ve diğer İslamcı teröristlerle bağlantısı olan Türk yardım örgütü İHH ile işbirliği yaptı. İsrail'e karşı  takınılan tutum, Türkiye'nin yön değiştirdiğinin sadece bir kanıtı” dedi.

Efrahim Inbar’ın yazısında özetle şu görüşlere yer verildi:
“Türkiye, Türklerin, çağ dışı, fanatik olduğu, yolsuzluk yaptığı ve demokratik olmadığına yönelik algısı nedeniyle neredeyse yüzyıldır Orta

Doğu'dan uzak duruyordu. Buna rağmen Türkiye son birkaç yıldır bölgeye yeniden döndü ve burada kendisine bir liderlik rolü biçmeye çalışıyor.  Türkiye bütün bunların yanı sıra bir kimlik krizinin sancılarını da çekiyor. Buna göre Müslüman gelenek daha geniş ifade özgürlüğü istiyor. İsrail'e yönelik tutum da bunun bir parçası.”

Türkiye'deki hükümetin bu doğrultuda devam edeceğinin açıkça görüldüğüne işaret eden yazar, ülkedeki gidişatın değişme ihtimalinin ise, askeri bir darbeye dayanmadığını ifade etti. Inbar, yazısında şöyle dedi:

“Türkiye’de rejimin laik-demokratik doğasına güç kazandıran ordunun konumu son yıllarda zayıfladı. Değişimin demokratik yollarla gerçekleşmesi beklenmelidir. Türk toplumunda laik partileri destekleyen hâlâ pek çok kişi var. Müslüman çevrelerde dahi hükûmetin Türkiye'yi, Hamas ve İran gibi radikal İslamcı unsurlara katılmaya zorlayıcı politikasına karşı huzursuzluk duyuluyor.

“AKP’YE KAMUOYU DESTEĞİ DÜŞÜYOR”

Aslında Erdoğan'ın çarpıcı siyasi becerilerine rağmen iktidardaki İslamcı partiye kamuoyunun desteği düşüşe geçti. Bu düşüş eğilimi daha çok yolsuzluk ve sivillerin haklarının ihlal edilmesinden kaynaklanıyor. Seçimler bugün yapılsaydı İslamcı parti Meclisteki pek çok sandalyesini kaybederdi ve iki laik parti muhtemelen koalisyon kurarlardı.
Kamuoyunun düşüncesi, seçimlere kadar devam ederse Türkiye'nin yeni bir başbakana sahip olması muhtemeldir. Bu önemli ülkede gözlerimizin önünde büyük bir siyasi dram beliriyor. Sadece Türkler geleceklerini belirleyebilir. Türkiye'nin Amerikan karşıtı eksenin bir parçası olmasının stratejik sonuçları büyük olur. Özgür bir dünya uğruna, Türklerin, İslamcı rejimlerin sundukları cahillik ve otoriter rejimi değil, demokrasiyi ve ilerlemeyi seçeceğini ümit edelim.” 10.06.2010

0 yorum:

 
 
 
 
Copyright © güvence